Butik Turlar

0 Filtre Seçildi
Promosyon Tipi
Tur Bölgeleri

Butik Turlar

Butik turlar en iyi tatil alternatiflerinden biri olmakla birlikte az kişi ile oluşturulan, kişilerin tercihlerine yönelik programlar oluşturup, istenilen tarihte düzenlenebilen turlardır. Programından konaklama yapılacak tesise kadar bütün tur bileşenlerinin tüm detayları daha önce planlamış bu turlar, yurtiçi butik turlar veya yurtdışı butik turlar olarak organize edilebilmektedir. Misafirler için özel olarak tasarlanan turlar, sunduğu imkânlar ile tatilin daha kusursuz geçmesini sağladığı gibi daha az katılımla gerçekleştirildiği için misafirlerin daha serbest gezmesini de sağlamaktadır. Tura katılan misafirler birbirlerini tanıyan kişilerden oluşabileceği gibi daha az sayıda insanın bir araya gelip daha çabuk birbirlerine alışabilecekleri şekilde de oluşabilmektedir. Butik olmayan turlarda tarihler esnek olmadığından dolayı misafirler izinlerini tura göre almak zorunda kalabilmektedirler. Ancak butik turlarda ise misafirler bir araya gelip kendi tur tarihlerini belirleyebilmektedir. Gezginler sadece tur tarihlerini değil, konaklama yapılacak tesisin seçiminden, kullanılacak araca, yemek yenecek restoran veya menüye kadar bir çok bileşeni kendi tercihlerine göre seçebilmektedir. Bunlar dışında misafirler konaklama ve restoranlar gibi tur bileşenlerinin belli olduğu  ekonomik butik turlar, ucuz butik turlar veya uygun butik turlar konseptlerini de tercih edebilmektedir.  

Butik Tur

Butik tur sağladığı imkanlar ve daha az kişinin katılımları gerçekleştiğinden dolayı zaman daha doğru kullanır ve gezginler belirledikleri rotaları gezerken daha fazla keyif alırlar. Butik turlar misafirlerin gitmek istediği rotaları veya hazırlanan rotalar konsept gereği içeriğinde ekstra tur bulundurmaz. Tüm turlar programa dahil bir şekilde gerçekleştirildiğinden dolayı misafirler tur esnasında “acaba burası tur fiyatına dahil mi “ gibi endişeleri taşımak zorunda kalmazlar. Tur esnasında misafirler sadece yediği, içtiği ürünlerin ücretlerini öderler. Bazı tur programlarında ise tüm yemeklerde dahil olabilmektedir. Daha öncede dediğimiz gibi tüm bu bileşenleri misafirler tur öncesinde de belirleyebilmektedir.  

Butik Tur Fiyatları

Butik tur fiyatları program, kişi sayısı, kullanılacak araç türü, konaklama yapılacak tesis ve hareket edilecek yere göre değişiklik göstermektedir. Bu etkenlerin dışında programa yemekler, müze giriş yerleri de dahil edilecekse tur fiyatları yine değişiklik gösterecektir. Seçilecek tur bileşenlerine göre ekonomik butik turlar gerçekleştirmek mümkündür. Kısa süreli, yurt içinde düzenlenmesi, yakın şehirleri kapsaması ve yemekler dahil olmaması durumunda butik turların fiyatları daha uygun olabilmektedir. Yurtdışı butik turlar ise uçakla ulaşım sağlanması ve gidilen ülkenin para biriminin genelde Euro olmasından kaynaklı fiyatları daha yüksek çıkmaktadır. Ancak yurdumuzda bulunmayan gerek mimari yapılar gerekse kültürleri ve sundukları hizmetler ile yurt dışı butik turlar bu fiyat farkını kapatabilmektedir. Butik turlarda rehberler daha az kişi ile hareket edeceğinden dolayı tüm sorulara daha ayrıntılı cevaplar vermenin yanı sıra tüm misafirlerle daha yakından ilgilenebilmektedir. Yine daha az kişi ile hareket edildiğinden dolayı konaklaması daha zevkli olan daha sıcak karşılamaların olduğu butik otellerde konaklamak da mümkün olmaktadır. Ayrıca kişi sayısının az olmasının diğer önemli avantajı ise yemek yenildiğinde veya serbest zaman verildikten sonra grubun daha kısa sürede toparlanabilmesi mümkün olmaktadır. Böylece gereksiz zaman kayıplarının önüne geçilecek ve bu gibi durumlardan tasarruf edilen zaman turlar esnasında kullanılarak daha keyif alınabilecektir. 

Ekonomik Butik Turlar

Ekonomik butik turlar genellikle yurt içinde düzenlenen turlar olmakla beraber, konaklama yapılacak tesise ve tur programına göre de değişmektedir. Butik kültür turlarında seçilecek tur bileşenlerine göre daha ekonomik şekilde seyahat etmek mümkündür. Eğer tur programında gezilecek yerler çoğalır ve daha farklı deneyimler eklenirse ekonomik olmaktan o derece uzaklaşılır. Misafirler konaklama tesislerini daha makul seviyelere çekerler ve daha kısa programları tercih ederlerse daha ekonomik şekilde butik turlarını gerçekleştirebilirler. Daha ekonomik olsun diye piyasada bulunan ve amaçları sadece misafirlerden para toplamak olan acentelerden tur almadan önce daha fazla araştırma yapmak ve o acentenin sicilini öğrenmek amacıyla internetten kontrol etmek kendi faydalarına olacaktır. 

Yurt İçi Butik Turlar

Yurt içi butik turlar daha çok haftasonu gibi kısa süreleri daha kaliteli değerlendirmek isteyen misafirlerin ünlü lokasyonlara yaptıkları gezileri içermektedir. Eski zamanlara göre daha fazla ulaşım imkanı olması, bir çok havayolu firmasının gün içerisinde birden fazla sefer gerçekleştirmesinden dolayı artık kısa tatil zamanlarını mesafe olarak uzak olan yerlerde geçirmek mümkün olabilmektedir. Örneğin İstanbul’da oturan bir misafir Cuma akşamı iş çıkışı direkt havalimanına giderek 1 saat içerisinde Gaziantep’e gidebilmekte ve hafta sonunu bu gastronomisi ile ünlü kentte geçirebilmektedir. Ulaşım imkanların artmasıyla beraber tur yapılacak şehre, farklı şehirlerden uçak veya otobüs ile varmak daha kolay hale geldi. Resmi tatillerin Perşembe gününe denk gelmesi ile butik turlarda geçirilecek zamanlarda da artma gerçekleşmektedir. Kısa süreli yapılacak olan butik turlarda organizasyonun profesyonel olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Özelikle kısa sürede programda yer alan noktalara geziler tamamlanmak isteniyorsa, tur programının içeri ile tur bileşenlerinin kusursuz olması gerekiyor. Böylece misafirler tatillerinin tadına varabilecek ve hepsi birbirinden güzel anılarla tatillerini noktalayabileceklerdir. Yurt içi butik turlar özelikle İstanbul’da ikamet eden misafirler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Türkiye sahip olduğu tesisler ile turizm açısından sayılı ülkelerin başında gelmektedir. Gerek konaklama tesislerinin imkanları olsun, gerekse coğrafyamızın birbirinden farklı güzellere sahip olması ile bir çok farklı ülkeden her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmemize neden olmaktadır. Ülkemizin sahip olduğu bu güzellikleri yerinde görmek her vatandaşımızın hayallerinden biridir. Ancak hafta içi iş saatlerinde geçirilen uzun zamanlar sebebiyle bize sadece hafta sonları kalmakta. Durum böyle olunca tatil yapmak için ya yıllık izinleri ya da dini tatilleri beklemek gerekiyor. Ancak ulaşım imkanlarının artması ve insanların bu kısa zamanlarını daha verimli hale getirmek için faaliyetlerini bu konseptlere göre düzenleyen konaklama firmaları ve yeme-içme sektörleri misafirlere kısa zamanda daha kaliteli zaman geçirme olanağı tanımaktadır. Yurt içi butik turlarda bu konsepti bir araya getiren ve uygun bütçeli turlar arasındadır. Bir saat uzaklıkta Gaziantep’e giderek baklavayı yerinde tadıp, tarihi güzellikleri de yerinde görüp hafta sonunu bu şekilde değerlendirmek artık butik turlarla mümkün. Rize fırtına deresinde rafting yapabilmek için dini bayramları beklemeye gerek yok. Kısa bir uçak ve otobüs yolculuğunun ardından fırtına deresinde rafting yapıp ardından Karadeniz’in ünlü lezzetlerini yerinde tatmak artık hayal değil. Yıllık iznimde Çeşme’ye gidip deniz kum güneş yapacağım demek için o kadar beklemeye gerek yok. Yurt içi butik turlar, misafirlerin zamanlarını daha kaliteli geçirmelerini sağlamak için ortaya çıkan ve her geçen yıl farklı konseptleri bünyesine katan kişilere özel bir tur seçeneğidir.  

Yurt Dışı Butik Turlar

Yurt dışı butik turlar yine hafta sonu kaçamağı olarak yapılacağı gibi uzun uçak saatleri içermesinden dolayı 3 günlük sejour denilen kısa süreli tatilleri de içermektedir. Yurt dışı butik turlar yurt içine göre fiyatlarında artış olması ile birlikte bu fiyat farkını sahip olduğu kültür farkı ve farklı imkânları ile misafirlere farklı deneyimler katması sebebiyle kapatmaktadır. Yine son zamanlarda ulaşım imkânlarının artması ve özelikle Türk Havayollarının birçok farklı noktaya sefer eklemesi sebebiyle artık çok farklı kültürleri yerinde görmek, bu farkı hissetmek daha kolay bir hale geldi. Kültür olarak dünyanın belki de en çeşitli kültürünü bünyesinde bulunduran bir kültür cenneti Hindistan gibi bir ülkeye artık Türk Havayollarının direkt seferi ile 7 saatten daha kısa sürede ulaşabilmek mümkün. Eskiden birçok aktarma ile günleri bulan sürelerde uçulan noktalar bugün saatler içerisinde ulaşabilmek mümkün. Yurt dışı butik turlar içerisinde en çok rağbet gören ülkeler genellikle Avrupa ülkeleri olmaktadır. Hem kısa sürede ulaşabilmekten dolayı hem de tesislerin ve standartların Türk turistlere daha fazla hitap etmesinden dolayı Avrupa ülkeleri daha çok tercih edilmektedir. Önce Avrupa ülkelerini keşfeden Türk misafirler ardından Fas gibi otantik ülkeleri, Wadi Rum gibi olağan üstü güzelliklere sahip Ürdün gibi ülkeleri butik turlar kapsamında ziyaret etmektedir. Seyahat tecrübesi artan misafirler artık daha farklı kültürleri yerinde görmek ve farklı deneyimlere sahip olmak amacıyla Hindistan, Vietnam gibi ülkeleri listesine eklemektedir. Safari programlarına katılmak için ise Kenya ve Tanzanya ilk tercih edilen yerler olmaktadır. Safari gibi turların butik olarak düzenlenmesi sayesinde misafirler rehberlerden daha fazla bilgi alabilmekte, daha farklı konseptlere sahip konaklama tesislerinde kalmakta, doğa ile daha fazla zaman geçirebilmektedir. Safaride geçirilen yoğun ve yorgun zamanın ardından tura Zanzibar eklenerek misafirler yurda dönmeden önce tüm yorgunluklarını masmavi sularda bırakabilirler. Tüm bu düzenlemeler misafirlerin tercihlerine göre düzenlenebilmekte ve uzman kadrosuna sahip acenteler tarafından yönetilebilmektedir.