Festival Turları

0 Filtre Seçildi
Promosyon Tipi
Tur Bölgeleri

Aradığınız yeri bulamadık...
Farklı bir yeri keşfetmek ister misiniz?

YURT İÇİ FESTİVALLER

Türkiye sınırları içeresinde zengin kültüler yapısı sayesinde birçok yörede farklı tarihlerde festival yapılmaktadır. Bu Festivallerden bazıları adını o yörenin tarımı için önemli olan bir çiçekten alabileceği gibi o yörenin önemli lezzetlerinden de alabilirler.

Festival türleri içlerinde çeşitlilik gösterebilir. Bu türlerden bazıları; Müzik festivali, Gastronomi festivali, film festivali veya birçok etkinliğin yapıldığı açık hava festivalleridir.  Yurt içi festivalleri turları genelde Türkiye’de yaşayan yerel turistler tarafından ziyaret edilse de, dünyaca ünlü olan bazı festival turları yurtdışı ülkelerden de yabancı turistlerin ilgi noktası olmuştur. Bunlardan bazıları; Adana Portakal Çiçeği Festivali turu, Isparta Lavanta Festivali ve Alaçatı Ot Festivali diyebiliriz. 

ADANA PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ

Adana’da düzenlenen uluslararası Portakal Çiçeği Festivali, çevre illerden ve Türkiye’nin her şehrinden gelen ziyaretçilerini ağırlar. Genellikle Nisan ayının ilk haftası içinde yapılır ve her sene yüzlerce insanın katıldığı festivalde 4 gün boyunca konserlerden çocuklar için aktivitelere, koşudan satranç turnuvasına ve dans gösterilerine kadar birçok kesime hitap edecek etkinlikler bulabilirsiniz. adana portakal çiçeği festivali 2022 tarihleri ve programları için https://www.gitmeklazim.com/kultur-turlari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Portakal Çiçeği Festivali her yıl son derece renkli ve güzel görüntülere sahne olur. , Ayrıca Portakal Çiçeği Festivali Türkiye’de halkın sahip çıkıp hazırladığı ilk ve tek sokak karnavalı olma özelliğini de taşımaktadır. 

Adana Portakal Festivali; rengârenk yürüyüş korteji ve kortej sırasındaki danslar ile “yerli Rio” olarak da adlandırılır. Festival boyunca sokakların portakal çiçeği koktuğu şehirde, tadılacak çok fazla lezzet bulunuyor. Festivalde kostüm yarışmasına katılabilir ya da dans gösterileri, sahne şovları gibi etkinlikleri izleyebilirsin. Bunun dışında Adana yöresine ait enfes lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Kurulan yerel stantlara yerel lezzetleri tadabilirsiniz. Bu deneyimleri Adana Portakal Çiçeği Festivali 2022 tarihleri için turlar planladık. 

ALAÇATI OT FESTİVALİ

Alaçatı Ot Festivali Türkiye içi klasikleşen festivallerden bir tanesi olmuştur. İzmir’in Çeşme ilçesi Alaçatı Mahallesi’nde düzenlenen Ot Festivali her sene Nisan ayının ilk haftalarında 4 gün olarak yapılır. 1 milyona yakın ziyaretçi bu festival için bölgeye akın eder. Geleneksel festivallerimizin en ünlüsü olan Ot Festivali, her sene coşkulu bir şekilde gerçekleştiriliyor. Ege’nin çeşit çeşit otları, bu otlarla yapılan yemekleri ve tatlıları tadabileceğin festival alanında yemek atölyelerine katılabilir, konserleri ve renkli bando gösterisini izleyebilir, Alaçatı’nın kendine has sokaklarını ve evlerini keşfedebilirsin.

Her sene farklı bir tema üzerine yoğunlaşan Alaçatı Ot Festivali’nin çeşitli bitkiler, yerel sebzeler, yerel meyveler ile birçok yöresel ürünü tatma şansınız olur. Festivalde; pancar otu, turp otu, ısırgan otu, radika, cibes, arap saçı gibi otlardan yapılma kekler, börekler, poğaçalar, gözlemeleri tadabilirsiniz.

Ot festivali çerçevesinde kurulan yerel pazarda yöresel bitkileri rahatlıkla bulabilirsiniz. Bazı önemli yerel bitkiler; rezeneler, yabani kuşkonmazlar, deniz börülceleri, taze kekikler sayılabilir.

Alaçatı Ot Festivali sayesinde; Alaçatı’nın korunmuş mimarisinin bezediği dar sokaklarında dolaşabilir, ufak bir yerde oturup yöreye özgü Alaçatı gazozunun tadını çıkarabilirsiniz.

LAVANTA FESTİVALİ

Isparta Lavanta Festivali hey yıl Temmuz ikinci haftasında kutlanır. Isparta Lavanta Festivali Turu; Lavanta Bahçeleri Lavantalar, haziran sonu morarmaya başlıyor ve temmuz ayı çiçekleri patlayınca mosmor oluyor. Temmuz sonu ağustos başından itibaren ise hasat yapılıyor ve lavantalar toplanıp yağları çıkartılıyor.

Isparta festivali ile köylü halkın lavanta toplama süreçlerini yerinde görebilir. Kendi lavantalarınızı toplayıp bunları evinizin en güzel köşesine koyabilir ve o güzel koku ile evinizi şenlendirebilirsiniz.

Lavanta tarlası bulunan köyde oluşturulan Pazar yerlerinde, köylülerin kendi ürettiği lavanta ürünleri (yağ, su, sabun, çay vb.), lavanta balı ve diğer köy ürünlerini de inceleyebilir, hoş hediyeler alabilirsiniz.

Salda Festivali

Isparta lavanta festivali kapsamında ziyaretçilerin önemli bir noktası olan Salda Festivali sırasında, kerpiç, taş ve ahşap yapılardan oluşan geleneksel Kuyucak evleri ve Türkiye’nin 3. En derin gölü Salda Gölü’ne varıyoruz. Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nün bembeyaz kumları ve turkuaz rengindeki suyu ile inanılmaz manzaraların tadını çıkarıyoruz. Salda Gölü’nde harika fotoğraflar çekebilir ve imkanlar dahilinde yüzülebilir.