Gap Turları

0 Filtre Seçildi
Promosyon Tipi
Tur Bölgeleri

Gap Turları

Gap turları bir gastronomi başkenti olan Gaziantep’ten başlayıp Anadolu’daki Türklerin ilk yerleştiği topraklar olan Siirt’e kadar devam etmekte olan, her gezginin mutlaka görmesi gereken rotaları kapsamaktadır. Gap turu nedir  sorusuna verilebilecek en güzel yanıt kadim topraklarımızın üzerinde binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini karış karış takip etmenin yanı sıra aynı zamanda her şehrimizin kendine özgü geleneklerini, tatlarını yakından görüp, hissetmek desek yanlış olmaz.  Gap turu size bir yandan bölgenin en meşhur yerlerini gösterirken, bir yandan da inanılmaz lezzetlere tatmanızı sağlayacak. Gap turları uçaklı olarak düzenlenmesinin yanında ayrıca otobüsle gap turu yapmak da mümkündür. Fırat ve Dicle nehirleri ile beslenen Gap bölgesi, bereketli toprakları, tarihi güzellikleri, farklı tatlara sahip leziz mutfağı ve cana yakın insanları ile yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 

Ekonomik Gap Turu

Ekonomik Gap turu yapabilmek için ulaşımı uçak yerine otobüsle yapılan turları tercih etmek gerekir.  Ayrıca tura katılacağınız şehre ve gidilecek olan mevsime göre de fiyatlarda değişiklik gösterebileceğini unutmamak gerekir. Ekonomik Gap turları genellikle klasik gap turu güzergahlarını içermektedir. Tura katılacağınız şehirden Adana’ya otobüs ile ulaşım sağlandıktan sonra kısa bir adana gezisinin ardından doğunun güzel Kraliçesi olarak anılan medeniyetlerin ve dinlerin buluşma noktası olan Antakya keşfedilmektedir. Antakya gezisinin ardından bir sonraki durak Evliya Çelebi'nin 'dünyanın göz bebeği olan şehir' diye tabir ettiği çarşıları, müzeleri ve meşhur lezzetleri ile ünlü Gaziantep olacak. Gaziantep’i arkanızda bıraktıktan sonra Güneydoğunun gizli cenneti olarak anılan Halfeti yerleşimi görülür. Son zamanlarda hızlı yeme içme sektöründe rekabeti artıran çiğ köftenin başkenti Adıyaman, Halfeti gezisinin sonra gidilecek ilk duraktır. Adıyaman gezisinin en önemli kısmı yüksekliği onlarca metreyi bulan büyüleyici heykelleriyle Kommagene Krallığı’nın kutsal alanı olan Nemrut Dağı olacaktır. Yüzyıllardır çevresine bolluk bereket veren Dicle Nehri’nin kenarında kalkan biçimi surlarıyla neredeyse 7000 yıldır ayakta duran mağrur kent Diyarbakır güzergahta görülecek yerlerden biridir. Diyarbakır’da ayak izlerinizi bıraktıktan sonra Batman’a Hasankeyf görülmeye gidilir. Son zamanlarda aldığı yaralarla ünlü bu tarihi kent gezildikten sonra Güneydoğu Anadolu bölgesinin incisi olarak bilinen Mardin’e bağlı Midyat ilçesi ziyaret edilir. İpek yolunun ticaret merkezi Mardin gezisinin ardından medeniyetin beşiği kabul edilen dünya mirası Göbeklitepe seyahat noktalarından biridir. Göbeklitepe keşfinin ardından peygamberin doğduğuna inanılan mağara ve ateşe atıldığı yer olarak kabul edilen Balıklıgöl ile keşfe devam edilir. Tüm bu gezilerin ardından Harran üzerinden Gaziantep’e geri dönülür ve yaşadığınız yere doğru otobüsle yolculuk başlar.  

GAP Turu Fiyatları

Gap turu fiyatları program, mevsim,hareket şehrine göre değişiklik göstermektedir. Gap turlarıda bulunan şehirler, tarihin kokusunu içinize çekeceğiniz, Fırat ve Dicle nehirlerinin uyum içinde aktığı ve yemekleri ile bir lezzet şölenine dönen toprakları kapsamaktadır. Gap turu uçaklı olarak yapılası durumunda biraz daha maliyetlerin artmasına sebep olacağı gibi ayrıca daha konforlu seyahat edilmesine de katkı sağlar. Gap turu otobüslü olarak düzenlendiğinde ise maliyetlerin düşmekte ve şehirler arası yerlerde görülebilmektedir. Özel dönemlerde örneğin ramazan bayramı gap turları, kurban bayramı gap turları veya sömestr dönemi gap turları gibi konseptler için çok daha erken zamanda rezervasyon yapılması durumunda daha uygun fiyatlara gezebilmek mümkündür. Ancak bu tip konseptlere az zaman kaldığında rezervasyon yapmak çok daha yüksek ücretlere maruz kalmanıza sebep olabilir. 

GAP Turuna Ne Zaman Gidilir ?

Aşırı sıcakların dışında kalan aylar , özelikle sonbahar ve ilkbahar ayları Gap turunda yer alan şehirlerimizi gezmek için daha uygun aylardır. Gap turlarında daha fazla yürüyüp daha az yorulmak ve daha güzel fotoğraflar çekmek için gerekli olan hava koşulları genelde bahar aylarında geçerlidir. Tabi bu dediklerimiz zorlu hava koşullarına maruz kalmak istemeyenler içindi. Ancak zorlu hava koşullarının kendilerini etkilemediği gezginler için kışın başka bir atmosfer kattığı güney doğu Anadolu bölgesi şehirlerini bu aylarda da ziyaret etmek farklı bir deneyim katacaktır. 

GAP Turu Fırsatları

Gap turu fırsatları yakalabilmek için bizi sosyal medyadan takip etmenizi tavsiye ederiz. Böylece yılın bir çok zamanında yaptığımız kampanyalardan haberdar olabilir, çok daha uygun fiyatlara Gap turlarına katılabilir, bir çok anı biriktirebilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen Güneydoğu Anadolu Bölgesi, benzersiz şehirleri ve onlara eşlik eden tarihi yapıları ile sizi beklemektedir. 

GAP Turları İstanbul Çıkışlı

İstanbul, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve bir çok tarihi mekanı bünyesinde barındıran en önemli şehirleri gezmek için çıkış noktalarından biridir. Gap Turları İstanbul çıkışlı olduğu gibi diğer şehirlerden de katılım ile keşfedilebilir. İstanbul çıkılı turlarda Avrupa ve Anadolu yakasından belirli buluşma noktalarından hareketle katılım sağlanabilir. Otobüsle İstanbul’dan hareket edip Gap turları düzenlenebildiği gibi ayrıca uçakla gap turu için İstanbul’dan hareket etmek de alternatiflerden biri olabilir.  İstanbul çıkışlı uçaklı gap turu size daha konforlu bir seyahat sunar.  

GAP Turları İzmir Çıkışlı

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki en önemli şehirleri gezmek için çıkış noktalarından biri de tarihi dokusu ve insanlarının nazikliği ile bilinen İzmir’dir. Gap turu İzmir çıkışlı olduğu gibi diğer şehirlerden de katılım ile keşfedilebilir. İzmir çıkışlı gap turu için otobüsle veya uçakla katılım sağlayarak çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış otantik lokasyonları içeren Gap turları ile doyasıya gezebilir, Güneydoğu Anadolu’nun birbirinden lezzetli yemeklerini, kültürünü, tarihini, günlük yaşantısını ve doğal güzelliklerini yakından görebilirsiniz. İzmir çıkışlı uçaklı gap turu ile de daha konforlu bir seyahat sizi beklemektedir. Uçaklı gap turu İzmir’den  hareket ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde konumlanan ve farklı medeniyetlerin izlerini takip edebileceksiniz. 

GAP Turları Ankara Çıkışlı

İstanbul ve İzmir dışında Güneydoğu Anadolu’nun bereketli topraklarını keşfetmek için Ankara’dan da katılım sağlanabilir.  Ankara çıkışlı gap turu, İstanbul ve İzmir’den sonra en çok tercih edilen konseptlerden biridir. Gap turu ankara çıkışlı olarak katılım sağlamak için alternatiflerin arasında uçak ve otobüs gelmektedir. Otobüsle büyük gap turu ve uzun gap turu gibi konseptler için en uygun çıkış noktalarından birisi de Ankara’dır. Ankara’nın dışında Adana çıkışlı gap turu veya konya çıkışlı gap turu gibi bir çok farklı kentten uçaklı veya otobüslü gap turu yapmak mümkündür.

 GAP Turları İle Görülecek Yerler

Gap Turları ile görülecek yerler programdan programa ve ulaşım turuna göre farklılık göstermekle beraber genellikle şu şehirleri içermektedir: Antakya, Diyarbakır, Mardin, Adana, Şanlıurfa, Gaziantep, Batman ve Kahramanmaraş. Klasik gap turlarında görülen yerler büyük gap turu veya uzun gap turuna göre daha azdır.

Midyat: Birbirinden güzel taş evlerle süslü Midyat Estel ve Eski Midyat olarak iki ayrı yerleşim yerinden oluşan Midyat’ı gördüğünüzde kendinizi eski zamanlarda hissedeceksiniz.

Göbeklitepe: İnsan ırkının avcı-toplayacılıktan yerleşik hayata geçişinin eşsiz örneklerini görebileceğiniz ve aynı zamanda birçok ilke ev sahipliği yapan eşsiz bir dünya mirasıdır.

Harran Üniversitesi: Yapıldığı tarihten beri kendini koruyan, dünyanın ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi, Şanlıurfa ziyaretimiz esnasında göreceğimiz başka bir yer olacak.

Halfeti: Güneydoğunun gizli cenneti olarak anılan ve Birecik barajının yapımı sonrasında önemli bir bölümü sular altında kalmış bulunan Halfeti’yi gezerken tarihe ışık tutan bir çok eseri görebileceksiniz. Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip Eski Halfeti’ye gittiğiniz zaman Rum Kalesi’ni ve Aziz Nerses Kilisesi’ni mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Hasankeyf: İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Mezopotamya bölgesinde bulunan Hasankeyf iki yakasını Dicle Nehri’nin ayırdığı tarihi bir ilçedir. 

Nemrut Dağı: Milattan önceki krallıklardan Yunan ve Perslerin heykelciklerinin, kral başlarının, oyma taş mezarların bulunduğu Kommmagene Krallığı’nın kutsal alanı olan Nemrut Dağı, ölmeden önce ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Balıklıgöl: İç semavi dinin atası olarak kabul edilen İbrahim peygamberin doğduğuna inanılan mağara ve ateşe atıldığı yer olarak bilinen Balıklıgöl, Gap turunun en önemli noktalarından biridir.

Habib-i Neccar Cami: Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve bu uğurda hayatını kaybeden bir Antakya’lının adını taşıyan cami, 638 yılında Antakya Müslüman Arapların eline geçtiği zaman inşa edilmiştir.

Sin Tapınağı: Asur döneminden kalma olduğu düşünülen 3 bin yıllık bir tapınak olup, Pagan inanışına ait olduğu düşünülmektedir. 

Tahtacılar Çarşısı: Uzun çarşı olarak da bilinen tahtacılar çarşısı; farklı din, mezhep ve etnik kültürden insanların bir arada asırlardır barış, hoşgörü, kardeşlik ve uyum içerisinde yaşadığı Hatay'ın simgelerinden biridir. Dar sokakları, birbirinden renkli dükkanları ve neredeyse her gün tanık olunan yoğunluğuyla dikkatleri çekiyor. 

Mardin Ulu Cami:  1176 tarihinde var olduğu sanılan Mardin Ulu Cami Mardin camileri arasında en eskisidir. Artuklu ve Akkoyunlu dönemine ait izler taşıyor. 1400'de Timur istilâsında zarar gören ve bir minaresi yıkılan cami Akkoyunlu ve Memlükler zamanında onarılmış. Osmanlı döneminde de ciddi tamiratlar gören yapı, en son 2010 yılında restore edildi. 

Gaziantep Kalesi: Günümüzde ‘’Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’’ olarak kullanılan Gaziantep Kalesi Roma döneminde gözlem amaçlı kullanılan yapı, tarih boyunca birçok kez restore edilmiştir. 

St. Pierre Kilisesi: Türkiye’nin en eski yerleşim merkezlerinden biridir Antakya’da yer alan St. Pierre Kilisesi kendilerini ilk kez “Hristiyan” olarak adlandıran insanların dinsel yaşamına tanıklık etmiştir. “Dünyanın ilk mağara kilisesi” olarak kabul edilen St. Pierre Kilisesi, Antakya’da Stauris Dağı’nın (Haç Dağı) batı yamacında yer alır. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Pierre, Antakya’ya gelerek Hristiyanlığı bu kilisede yaymaya çalışmış. 

Kadim Şehirlere Yolculuk: GAP Turu Nereleri Kapsar ?

Gap turu nereleri kapsar sorusuna kısaca farklı medeniyetlerin izlerini takip edebileceğiniz şehirlerden oluşuyor dersek doğru bir cevap olacaktır. Tur sırasında gezilecek şehirler arasında her köşesi ayrı  güzellikte Antakya, mutfağı ile ziyaretçileri mest eden Gaziantep, bir çok tarihi eseri ile Şanlıurfa, dar sokaklarıyla dizi setlerini andıran Mardin, nemrut dağına sahip Adıyaman gibi otantik lokasyonların yanı sıra Akdeniz'in Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne komşu olan Adana ve Kahramanmaraş da yer alıyor. Siz de Gap turu sırasında Güneydoğu’nun sıcaklığını hissedecek, Hasankeyf, Nemrut Dağı gibi dünya kültür mirası listesindeki ören yerlerini görecek ve çok farklı bir tatil yapacaksınız. Gap turları esnasında Hititlerden Osmanlıya uzanan kültürel mirası gözlemlemeniz mümkün olacaktır. Tur esnasında farklı bir yeri görmek istiyorsanız, sitemizden diğer turlara göz atabilir veya gap turu yorumlar kısmına sorunuzu yazabilirsiniz. Size en kısa sürede dönüş yapacağımızdan kuşkunuz olmasın.

 Gaziantep

Babillerden Hititlere uygarlıkların başkenti Gaziantep, hem midenizi hem de kalbinizi doyuracaktır. Paleolitik dönemden beri insanların yaşadığı bilinen Gaziantep’te Babiller, Hititler, Mısırlılar, Asurlular, Persler gibi pek çok uygarlığa ev sahibi yapmış ve her karış toprağında tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Bu yüzden kültürel geziler için vazgeçilmez duraklardan biridir. Gaziantep Arkeoloji Müzesi ve Etnografya müzelerini gezecek, Bakırcılar ve Sedefçiler Çarşısında alışveriş yapacak, tarihi taş evleri, sokakları, otantik dokusu ile Gaziantep'i karış karış gezecek ve yöresel lezzetlerin tadına bakacağız. 

Adıyaman

İnsanlık tarihinin en eski yerleşimlerinden biri olarak kabul edilen Adıyaman tarihi eserleri ile yerli ve yabancı birçok turisti kendisine çekmektedir. Geç Helenistik Dönem’deki Kommagene Krallığı’na ait harabeleri, heykelleri ve yazıtlarıyla meşhur olan Nemrut Dağı, Adıyaman’a uğramışken gezilmesi gereken en önemli yerdir. 

Şanlıurfa

Köklü tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Anadolu’nun en değerli şehirlerinden biri olan ve Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa’da Eyüp Peygamber Makamı, Harran Ovası, Harran Antik Kenti (Harran Ulu cami, Harran Üniversitesi, Konik Kubbeli Tarihi Harran Evleri, Harran Kalesi, Şehir Surları vd.) Bazda Mağaraları, Han-el Ba rur Kervansarayı, Şuayb Şehri, Soğmator Şehir Kalıntıları ile Şanlıurfa'nın en önemli simgelerinden Balıklı Göl görülmesi gereken yerlerdir. 

Mardin

Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mardin eşsiz mimarisi ve tarihi ile GAP turlarının bir numaralı destinasyonu olmayı başarıyor. Pek çok din, dil, kültür ve ırkın bir arada yaşadığı ve her köşesi tarih kokan sıra dışı bir kent olan Mardin Sümerler, Akadlar gibi pek çok kadim topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Kasimiye Medresesi, Kırklar Kilisesi, Arkeoloji Müzesi, Tarihi Mardin Evleri, Ulu Cami, Kayseriye Bedesteni, Tellallar Çarşısı, Kız Lisesi, Sultan İsa (Zinciriye) Medresesi, Tarihi Mardin PTT Evi, Şehidiye Cami, Sıttı Radiye Medresesi ve Firdevs Köşkü, Deyrülzaferan Süryani Manastırını, Dara Antik Kenti, Nusaybin Kamışlı Sınır Kapısı, Mor Yakup Manastırı ve Zeynel Abidin Türbesi Mardin'de görülecek yerler arasında bulunuyor. 

Batman - Hasankeyf

Batman 4.000’den fazla mağarasıyla da dünyada ender bulunabilecek doğa harikası yerlerden biri. Şehirde gezilecek görülecek yerler arasında Mor Kiryakus Manastırı, Mor Aho Manastırı, Hallan Çemi Höyüğü, İmam Abdullah Zaviyesi, Seyyid Bilal Türbesi, Pertükan Kalesi, Beksi Kalesi, Kandil Kalesi, Rabat Kalesi, Bozikan Kalesi sayılabilir. 12 bin yıldır nice savaşlar, doğal afetleri atlatarak bugüne ulaşan, Raman Dağları eteğinde Dicle Nehri’nin iki yakasına kurulu Hasankeyf ise GAP Turları‘nın önemli yerlerinden biri. Hasankeyf Dicle’nin tam ortasında bir yerleşim yeri. Hasankeyf’te göreceğiniz diğer önemli yerleri; El Rızk Camii, İki Yollu Minare, Büyük Saray, Artuklu Köprüsü, Kızlar Camii, Sultan Süleyman Camii, Küçük Saray, Zeynel Bey Kümbeti, Hasankeyf Kalesi’dir. 

Siirt

Mezopotamya’nın bereketli topraklarında bulunan şehirlerimizden biri de Siirt.  Tarihi yerler bakımından zengin olan şehir, doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor. Şehir merkezi haricinde toplam 7 ilçesi olan Siirt, mimari yapısı ve farklı havasıyla, gezi sevenlerin uğrak yerlerindendir. Tarihi yapıların doğal güzellikleriyle iç içe inşa edildiği Siirt’te görülmesi gereken yerlerin başında Kalatül Üstad Kalesi, Tillo Kalesi ve cam seyir terası, Ras’ıl Hacar ve Botan Kanyonu, Ulu Cami ve Veysel Karani Türbesi geliyor. 

Diyarbakır

Dicle nehri etrafına yerleşen Arabistan asıllı Bekr Kabilesi’ne ithafen “Bekirlerin Diyarı” anlamına gelen Diyar-ı Bekir adı verilen şehir farklı kültürleri bir arada tutmayı başarmanın yanı sıra birbirinden güzel ve değerli yapılarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Diyarbakır şehir merkezini keşfettikten sonra Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, İç Kale, Saint George Kilisesi, Komutan Atatürk Köşkü ve Hz. Süleyman Cami görülecek diğer noktalar oluyor. Diyarbakır'ın yetiştirdiği önemli yazar ve şairlerimiz Ziya Gökalp ve Cahit Sıtkı Tarancı'nın müze haline getirilmiş evlerini de ziyaret edebilirsiniz. Meryem Ana Süryani Kilisesi ve Diyarbakır Şehir Surları ve Kapıları da Diyarbakır’ı gezerken keşfedilecek diğer duraklar olacak.