İç Anadolu Turları

0 Filtre Seçildi
Promosyon Tipi
Tur Bölgeleri

İÇ ANADOLU TURLARI

İç Anadolu Bölgesi, Anadolu'nun orta kısmında yer alan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. İç Anadolu yüz ölçümü bakımından Doğu Anadolu'dan sonra ikinci büyük bölgedir. İç Anadolu bölgesi  Türkiye’nin tarım sanayisi açısından önemli bir yere sahiptir.  Ayrıca Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da İç Anadolu bölgesinde bulunur. Bunun yanı sıra İç Anadolu yöresi turizm açısından bir Ege ve Akdeniz bölgesi kadar yüksek talep olmasa da önemli cazibe merkezidir. Türkiye’nin kültür turizmi açısında önemli gelir kaynakları arasında yer alır.

Her yıl yerli ve yabancı turisteler İç Anadolu turları için bu bölgeye gelirler. 

İÇ ANADOLU TURU

İç Anadolu Bölgesi, her ne kadar tatil için geleneksel rotalar arasında yer almasa da, oldukça çekici bir alternatif aslında. Kendinize yeni bir tatil rotası arıyor, deniz kum güneş üçlüsünde farklı bir deneyim arıyorsanız, İç Anadolu Bölgesi’ni tercih edebilirsiniz.

İç Anadolu turları genellikle doğa turizm, kültür turizm ve sağlık turizm olarak sınıflandırılabilir. Bunun yanında gastronomik açıdan da olarak da geniş bir yelpazeye sahiptir. Tarih boyunca bir çok egemenliğe ev sahipliği yapmış iç Anadolu yöresi, Bizans ,Hattuşaş olan Hititler bu bölgenin en önemli medeniyetlerinden biridir. Ankara yakınlarında medeniyetlerini kuran Frigler de yine bu bölgededir.

Ayrıca bu iki medeniyetin yanında Hattiler, İyonlar, Urartular, parayı bulan Lidyalılar, Akad imparatorluğu da İç Anadolu bölgesinin içlerine kadar ilerlemiş olan medeniyet veya uygarlıklardır.

Bunun dışında İç Anadolu bölgesinde kurulan veya İç Anadolu’yu topraklarına katan büyük devletler veya imparatorluklar da vardır. Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Moğol İmparatorluğu, Selçuklu Devleti, Danişmentliler, Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu Orta Anadolu’da bulunmuş büyük devletler ve imparatorluklardır.

Günümüzde İç Anadolu bölgesinin çeşitli yerlerinde bu medeniyetlerin izlerini görebilmek mümkündür.

 İÇ ANADOLU BÖLGESİ GEZİLECEK NOKTALAR

İç Anadolu da turistik yerler bakımından Türkye’nin kültürel birçok mirasına ev sahipliği yapar. İç Anadolu bölgesinin en en önemli turist yerlerinin başında; Nevşehir, Ankara, Eskişehir, Konya  Kayseri’yi sayabiliriz. 

İÇ ANADOLU TURLARI FİYATLARI

İç Anadolu bölgesine her yıl grup turları şeklinde yerli ve yabancı turist ziyaretleri olur. Bunun dışından yurt içi tatil seçeneklerinin başında gelir. Kültürel, doğal ve sağlık turizmi açısından zengin olan İç Anadolu bölgesi turlarımız için sitemizden bilgi alabilirsiniz. İç Anadolu turlarımızı incelemek ve detayları öğrenmek için https://www.gitmeklazim.com/ic-anadolu-turlari web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 İÇ ANADOLU'DA NE YAPILIR?

İç Anadolu tatil yerleri başında Nevşehir, Ankara, Eskişehir, Konya , Kayseri’yi sayabiliriz.

Ankara’nın en önemli çekim merkezi şüphesiz; Anıtkabir’dir.  Özellikle yerli turistler için ve Türkiye yakın tarihi açısından müze ve anıt barıdırmaktadır.   Ankara’da ayrıca birbirinden farklı müzeler de yer alıyor. Anadolu Medeniyetleri, Tabiat Tarihi, Koç Müzesi, Satranç Müzesi ve PTT Müzesi bunlar arasında…

Türkiye’nin en çok üniversite öğrencisi nüfusuna sahip olan Eskişehir’de en modern şehirleri arasıdır. Turistik açıdan bakıldığında ise Odunpazarı evleri her zaman bir cazibe merkezi olmuştur. Bunun dışında Kurşunlu Külliyesi, Atlıhan Çarşısı, Reşadiye Camii, Balmumu Heykelleri Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Porsuk Çayı ve Adalar görülmesi gereken yerleridir.

Özelikle yabancı turist açısından Anadolu turlarının değişmez bir noktası olan Nevşehir. Tarihte adı ‘Güzel Atlar Ülkesi’ olarak geçen Kapadokya. Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağı’nın püskürttüğü lav ve küllerden oluşan tüf tabakası Kapadokya’nın doğal oluşumların da coğrafik açıdan önemli rol oynamıştır.   Kapadokya günümüzdeki ününü ise kayalara oyulmuş freskler süslü kiliselere borçlu. Boyayı emmeyen tüflerin üzerine yapılan freskler canlılığını koruyarak günümüze ulaşmıştır. Bölgenin en güzel fresklere sahip kiliseleri ise Göreme Vadisi’nde. Her yıl bir milyondan fazla turist Kapadokya’yı ziyaret ediyor, bunların yarısından fazlası Göreme’yi geziyor. Göreme’de gezilecek yerler ise; Uçhisar Kalesi, Göreme Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi, Rahibeler Manastırı, Hagios Basileos Kilisesi, Elmalı Manastır.

Konya’da UNESCO dünya mirasları listesinde de bulunan Çatalhöyük, mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde mutlaka olmalıdır.

İç Anadolu turlarımızı incelemek ve detayları öğrenmek için https://www.gitmeklazim.com/ic-anadolu-turlari web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

İÇ ANADOLU'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

İc Anadolu Bölgenin çevresi yüksek dağlarla çevrili olduğundan, denizlerin nemli ılıman havası bölgeye sokulamaz. Bu nedenle bölgede, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı karasal iklim hakimdir. İç Anadolu, iklim özellikleri itibariyle hem yaz tipik olarak yaşandığı hem de kış mevsimini özelliklerinin hakkıyla yaşandığı bölgelerdendir.

Kışları özellikle soğuk ve kar yağışlı geçmesi sebebi ile kış turizmine ilgi dayan ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur. Bu sebeple kış sporları ile ilgilenenler için iç Anadolu tatil yerleri arasında ilk sıralarda yer alır. Erciyes, Kartalkaya, Ilgaz ve Elmadağ Kayak Merkezleri, İç Anadolu’da kış sporları için tercih edebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Bu kayak merkezleri kış sezonunda dünyadan da pek çok kış sporları severleri ağırlamaktadır. Bu kayak merkezlerinde hem kış sporlarını deneyebilir, hem de mevsim boyunca gerçekleşen farklı organizasyonlarla eğlenebilirsiniz. İç Anadolu’nun kayak merkezleri size harika bir tatil deneyimi yaşatacak! 

İÇ ANADOLU'NUN DOĞAL GÜZELLİKLERİ

İç Anadolu bölgesi  tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Türkiye, gerek doğal gerekse tarihi güzellikleriyle dünyanın en göz alıcı ülkelerinden bir tanesi.

İç Anadolu bölgesinin her bir köşesinde keşfedilmeyi bekleyen bambaşka bir hazineler yatıyor. Konumlandıkları yerin iklim şartlarına, bitki örtüsüne ve daha birçok etkene bağlı olarak kimi doğal güzellikler için en uygun ziyaret dönemi yaz ayları kimileri içinse kış ayları oluyor.

Karapınar Çölü, Konya

Konya‘nın Karapınar ilçesinde yer alan bu çöl,  Türkiye görmeye alışık olmadığımız çölü görme şansımız bulunmaktadır.  İpek Yolu üzerinde bulunan Karapınar, günümüzde gerek çölü gerekse tektonik gölleriyle pek çok ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

Türkiye’nin tek çölü olduğu için İç Anadolu bölgesinde görülmeyi hak eden yerlerdendir.

Meke Krater Gölü Konya

Özellikle yukarıdan bakıldığında nazar boncuğunu andırdığı için ‘Dünyanın Nazar Boncuğu’ olarak adlandırılan Meke Gölü, dünyada eşine az rastlanan doğal güzelliklerden bir tanesi.

Yılın bazı aylarında kuruyan gölün en yüksek su seviyesi 10 – 12 metre civarında oluyor.

Ihlara Vadisi, Aksaray

Türkiye’nin gizli geçidi olan Ihlara Vadisi’nin oluşumuyla ilgili farklı hikayeler  anlatılır. Bunlardan biri de, Hasandağı’nın aktif hale geçmesiyle lavlar, bölgede volkanik bir tabaka oluşturmuş. Zaman içerisinde oluşan bu tabaka, çevresel faktörler sebebiyle aşınır. Diğer bir iddaa ise, Melendiz Çayı da kanyon vadinin altını oyarak kendisine yol açar. Vadide oluşan derinlikler yer yer 10 metreye kadar ulaşıyor.

Vadi içerisinden akan Melendiz Çayı da Ihlara Vadisi’nde İç Anadolu bölgesinin en önemli doğal güzelliklerinden biridir.

Gökpınar Gölü, Sivas

Doğal Akvaryum olarak da adlandırılan Gökpınar Gölü, Sivas‘ın Gürün ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin saklı kalmış köşelerinden olan Gökpınar Gölü’nde mavinin ve yeşilin tüm tonlarına rastlayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında, 15 metre derinlikte yüzen balıkları dahi görebilirsiniz. İç Anadolu bölgesinin 4 mevsim ziyaretçi alan noktalarındandır. Gölün neredeyse her yerinde sıcak kaynak sular bulunduğu için özellikle kış aylarında beyaz tabaka her yeri örttüğünde üzerinden buharlar tüten bir havuz görünümü alıyor.

Kapadokya, Nevşehir

Türkiye’nin ve İç Anadolu bölgesinin en çok ziyaret edilen turizm bölgelerinden bir tanesi olan Kapadokya tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor.

Nevşehir’e bulunan peribacalarını ziyaret ettikten sonra sabahın ilk ışıklarıyla birlikte düzenlenen balon turlarına katılarak güneşin göğe yükselişine tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca Göreme Açıkhava Müzesi görmeye gelen ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Her yıl özelliklle Asya bölgesinden gelen yabancı ziyaretçilerin Türkiye tatil programlarında olmazsa olmazlarındandır.

Erciyes Dağı, Kayseri

Erciyes dağı 3 bin 917 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek dağlarından bir tanesi. Erciyes Dağı’nın tepelerinde daima kar bulunur.

Yılın her mevsiminde ziyaretçi alabilen Erciyes dağında özellikle kış sporları yaygın olarak yapılır. Kayak merkezinin de bulunduğu bölgede dağ tırmanıcıları için de korunabilecekleri doğal mağaralar bulunur. 

İÇ ANADOLU KÜLTÜR TURLARI

İç Anadolu bölgesi hem tarihi geçmişi hem de kültür mirasları ziyaret edilmesi gereken önemli cazibe merkezidir. İç Anadolu bölgesi turlarımız incelemek için https://www.gitmeklazim.com/ic-anadolu-turlari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 İÇ ANADOLU'DAKİ MİLLİ PARKLAR

İç Anadolu bölgesi trekking meraklıları için birbirinden farklı milli park seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar;  Aladağlar Milli Parkı, Beyşehir Gölü Milli Parkı, İstiklal Yolu Milli Parkı – İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları, Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkı, Soğuksu Milli Parkı – İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları, Sultansazlığı Milli Parkı, Yozgat Çamlığı Milli Parkı dır.

 UCUZ İÇ ANADOLU TURLARI

İç Anadolu dönem ve sezona göre fiyat farklılıkları gösterebilir. Bunlar arasından https://www.gitmeklazim.com/ic-anadolu-turlari  sitemizi ziyaret ederek, ucuz iç Anadolu turları arasından sizin sizin için en uygun olanı seçebilir ve rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz.