Karadeniz Turları

0 Filtre Seçildi
Promosyon Tipi
Tur Bölgeleri

Karadeniz Turları

Karadeniz Turları yeşil ve mavinin birbirinden farklı tonlarını bir arada görmenin dışında doğasıyla, temiz havasıyla, kültürel mirası ile her gezginin görmekten ve bulunmaktan büyük bir keyif alacağı eşsiz bir rotadır. Karadeniz  yaylaları, doğası, temiz havası, doğal güzellikleri ile seyahat severlerin tercihi olurken çayı, muhlaması, hamsisi, sütlacı ile gurme turları için en güzel destinasyonlardan biri oluyor. Karadeniz turlari tarihi mekanları, doğal güzellikleri, yemyeşil çay tarlaları, yaylaları, kanyonları ve en önemlisi temiz havasıyla; Türkiye’nin en cazip turistik bölgeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Karadeniz turu 2021 yılında seyahat sevenler tarafından en çok talep gören turlardan biri oldu. Karadeniz turlarına bir çok ilden katılmak mümkün olduğu gibi birbirinden farklı konseptlerle karadenizi keşfedebilirsiniz. İstanbul çıkışlı karadeniz turu, Ankara çıkışlı karadeniz turu, İzmir çıkışlı karadeniz turları, Antalya çıkışlı karadeniz turu, Adana çıkışlı karadeniz turu, Eskişehir çıkışlı karadeniz turu, Denizli çıkışlı karadeniz turu, gaziantep çıkışlı karadeniz turları, konya çıkışlı karadeniz turları en çok tercih edilen tur konsepleri arasındadır.  Türkiye'nin el değmemiş, en güzel ve en doğal yerleşim yerlerine sahip, kültürel olduğu kadar doğal ihtişamı ile de göz kamaştıran Karadeniz'e düzenlenen turlar sayesinde anılarınıza yepyeni bir sayfa daha ekleyebilirsiniz. 

Karadeniz Turu

Karadeniz turu eşsiz doğal güzellikleri, yemyeşil yaylaları, tertemiz havası ve tarihsel geçmişi ile en gözde tatil rotalarından biri. Karadeniz turları 2021 yılında da bir çok gezginin tatil için tercih edeceği destinasyon olacaktır. Doğası ile dünyanın sayılı güzellikleri arasında bulunan Artvin, tasarım, malzeme, mimarlık ve işçilik açısından eşsiz bir yapı olan Trabzon Sümela Manastırı, doğal manzarasıyla vadinin içerisinde uzanan Uzungöl, Kaçkar Dağlarının çam ormanlarıyla kaplı Ayder Yaylası, her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen Borçka, karadenizin incisi olan Batum gibi yerler karadeniz turu esnasında görülecek yerlerden bazılarıdır. 

Karadeniz Tur Fiyatları

Karadeniz tur fiyatları program, mevsim,hareket şehrine, kalınacak mekanın özeliklerine, gün sayısına ve görmek istenilen yere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca uçaklı karadeniz turları, otobüslü karadeniz turlarına göre fiyatın biraz daha artmasına sebep olacaktır. Uçakla Karadeniz turu hem zamandan kazanmak hem de tüm Karadeniz’i doyasıya keşfetmek için uygun bir seçim olacaktır. Karadeniz’in müthiş güzelliklerini yakından görmenize olanak sağlayan Batı Karadeniz turu ve Doğu Karadeniz turu olmak üzere iki farklı rotaya düzenlenen tur organizasyonlarıyla bir doğa harikası olan Karadeniz; serin yaylaları, şırıl şırıl çağlayan dereleri ve kendine has doğal güzellikleriyle keşfedebilirsiniz. Karadeniz gezi turları, içerdiği bir çok farklı konseptlerle gezginlerin en çok tercih ettiği rotalardan biridir. 

Batı Karadeniz Turu

Batı karedeniz turu Zonguldak’tan başlayıp Samsun’a kadar devam eden şehirleri kapsar. Doğasıyla mimarisiyle ve kültürel dokusuyla Anadolu’nun en güzel köşelerinden biri olma özelliğini taşıyan Safranbolu,  yemyeşil doğası, denizi ve huzurlu atmosferiyle sıcak bir liman kenti olan Amasra ve Karabük ile Bartın’ın en önemli tarihi kalıntıları batı karadeniz turları esnasında mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. İstanbul çıkışlı batı karadeniz turları, İzmir çıkışlı batı karadeniz turuna göre daha çok tercih edilmesinin sebebi bölgenin İstanbul’a yakın olup kolay ulaşılabilir olmasıdır. İstanbul’da yaşayan gezginler özelikle Safranbolu ve Amasra’yı görebilmek için batı karadeniz turlarına ve 3 günlük karadeniz turu gibi konseptlere büyük ilgi göstermektedir. Batı Karadeniz turlarıyla hem denizin tadını çıkarabilir hem de yemyeşil doğaya sahip alanları keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz. 

Doğu Karadeniz Turu ile Gezilecek Yerler Nerelerdir ?

Doğu Karadeniz turu ile gezilecek yerler nerelerdir sorusuna; hem eşsiz doğa manzaralarının keyfini çıkarak hem de zengin kültürel çeşitliliğe hayran kalacaksınız diyerek cevaplayabiliriz. Kayalıkların üzerine inşa edilmiş efsanevi yapı Sümela Manastırı, Rize’nin en göz alıcı yapılarından birisi Zil Kale, Doğu Karadeniz’in en güzel şelalelerinden birisi olan Palovit Şelalesi, kartpostallardan fırlamış gibi bir manzara karşılaşacağınız Karagöl ve Trabzon’un en meşhur doğal güzelliği olan Uzungöl, mutlaka görülmesi gereken yerlerden sadece bazılarıdır. Bunların dışında Ayder Yaylası, Kız Kalesi, Rize Kalesi, Gümüşhane, Merzifon, Borçka, Artvin, Boztepe, Fırtına Deresi, Sera Gölü, Çal Mağarası, Karaca Mağarası, Anzer Yaylası, Çifteköprü, Verçenik ve Gito Yaylası da Doğu Karadeniz turu ile gezilebilecek yerler arasındadır. Batumsuz karadeniz turu yapılabileceği gibi doğu karadeniz turlarına batumu da ekleyerek Batumlu karadeniz turu da yapılabilir. Karadeniz turu rota tavsiye istenirse, bu konuda yılların getirdiği tecrübe ile size yardımcı olmayı çok isteriz. 

Ankara Çıkışlı Karadeniz Turu

Ankaradan karadeniz turu yapılırken ilk olarak birinci derece SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınan Hamsilos Koyu ve doğa ile bütünleşmenizi sağlayacak Erfelek Tatlıca Şelalelerine sahip Sinop’u keşfedeceksiniz. Sinop’un ardından 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Milli Mücadele’yi başlatmak için ayak bastığı Samsun ile devam edip, ardından şahane manzaraları ile insanı büyüleyen Ordu ile keşiflere devam edeceksiniz. 4000 yıllık geçmişi ile doğal güzelliklerinin yanı sıra bir çok tarihi eseri de bünyesinde barındıran Giresun, Ordudan sonra göreceğiniz şehir olacak. Kanuni Sultan Süleyman’ın doğum yeri olan ve Uzungöl ile Sümela Manastırına sahip olmasıyla Karadeniz’in incisi olarak sayılan Trabzon tur güzergahında görülecek en önemli yerlerden biri. Yemyeşil çaylıkları, hırçın akan dereleri, şelaleleri ve doğanın bin bir tonuyla Rize sonraki seyahat noktası olacak. Doğal güzellikleri ile adından söz ettirmiş yeri ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Artvin ile karadeniz turunu tamamlayabilirsiniz. Bu şehirlerin dışında farklı programlara katılarak daha fazla şehir veya belde görme imkanınız olabilir. Karadeniz turları ankara çıkışlı olarak en çok tercih edilen tur konspetlerin başında gelmektedir. Ankara’nın ardından eskişehir karadeniz turları için tercih edilen şehirlerden biridir.  Eskişehir çıkışlı karadeniz turları son zamanlarda trend olan konseptlerden biri olmasının yanı sıra Ankara’ya yakın olması da gezginler için avantaj sağlamaktadır.

 

İzmir Çıkışlı Karadeniz Turu

İzmir çıkışlı karadeniz turu konforlu otobüslerle düzenlenebildiği gibi ayrıca uçakla da düzenlenebilmektedir. İzmir’den yola otobüsle çıkıldığı takdirde ilk ziyaret edilen yer atmosferi içinize huzur salacak olan Abant Gölü olacak. Abant Gölü’nün ardından Kastamonu, Sinop, Sinop Cezaevi, Samsun ve Samsun Bandırma Vapuru ziyaret edilecek. Bu ziyaretlerin ardından Giresun, Trabzon, Artvin ve çevresindeki yerler de gezildikten sonra son olarak Çorum’a varılıyor. Çorum’un ardından geri dönüş yolculuğu için önce Ankara sonra sırasıyla Afyon ve Uşak olacak. Uşak’ın ardından yolculuğu noktalamak üzere İzmir’e transferiniz gerçekleşecek. Karadeniz turları izmir çıkışlı olarak uçakla düzenlediğinde ise genelikle doğu karadeniz için alternatif olmaktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanından Trabzon Havalimanına yapılacak olan sefer ile seyahatiniz başlamaktadır. Trabzon’u keşfettikten sonra otobüs ile Rize ardından Artvin ziyaretleri ile geziniz devam edecektir. Ardından yine Rize üzerinden Trabzon’a dönülecek ve havalimanından uçak ile tekrar İzmir’e dönüş sağlanarak seyahatiniz noktalanacaktır. Karadeniz turları izmir gibi büyükşehirlerden katılmak isteyen gezginler için önemli bir turdur. 

Karadeniz Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Karadeniz gezilecek yerler nerelerdir sorusuna şöyle cevap verelim:

Zil Kale: ‘’Kartal Yuvası’’ lakabını sonuna kadar hak eden, Çamlıhemşin’in 12 kilometre uzağında bulunan ormanlarla kaplı yüksek bir vadi üzerine kurulu heybetli bir kaledir.  

Sümela Manastırı: Trabzon’un önemli simgelerinden biri olan Sümela Manastırı, Altındere Vadisi’nden yaklaşık olarak 300 metre yüksekte yer almakta olup, yerli ve yabancı bir çok turistin gözdesidir.

Karagöl: Artvin’in her mevsim ayrı güzelliğe bürünen Borçka ilçesinde bulunan Karagöl; zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile ilgi çekmekte olup kamp turizmi için Artvin'deki önemli yerlerdendir.

Uzungöl: Gökyüzünün mavisi, bembeyaz bulutlar ve yemyeşil ormandan oluşan manzarasıyla Trabzon’da Sümela Manastır’ın ardından en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Palovit Şelalesi: Eşsiz doğal güzelliği ile kayalık bir konuma sahip Palovit Şelalesi Rize Kaçkar Dağları Milli Parkında bulunmaktadır.

Amazon Köyü ve Amazon Adası: Samsun’da yer alan Amazon Köyü, anaerkil bir toplum olan amazonların temsili heykelleri, kabartmaları, günlük yaşamlarından kesitleri ve eşyaları ile hizmet vermektedir.

Vazelon Manastırı: Trabzon’da bulunan ve Anadolu'nun ilk manastırları arasında gösterilen Vazelon Manastırı, etkileyici güzelliği ile yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakıyor.

Mençuna Şelalesi: Doğa harikası olan Kamilet Vadisinde yer alan Mençuna Şelalesi muhteşem manzarasıyla izlemeye doyamayacağınız yerlerden biri.

Tibeti Kilisesi: İnsan zulmüne rağmen ayakta kalmaya çalışan tarihi kilise, Karagöl’e giderken selam vermek için görülmeye değer bir yapı.

Hamsiköy: Yoğun yeşil bitki örtüsünden daha çok sütlacı ile ünlü Trabzon’un Maçka ilçesinde yer almaktadır. Sütlaç’ın sırrı ise bu yörede otlayan ineklerin bol yağlı sütünden yapılması ve çok uzun süre pişirilmesinde saklıymış. Hamsiköy’e kadar gitmişken Osman Usta’nın Yeri’nde bir sütlaç yemenizi tavsiye ederiz.

Ziraat Botanik Çay Bahçesi:  Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden getirilmiş ağaç ve çiçekler ile süslenmiş bu çay bahçesinde hem çayı yerinde içip hem de panoramik açıdan manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Boztepe: Trabzon’u kuşbakışı olarak seyretmek isteyenler için müthiş bir manzara sunan Boztepe, şehre veda etmeden önce ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

Çal Mağarası: Dünyanın en uzun 2. Mağarası olan Çal Mağarası; sarkıtları, dikitleri, deresi, şelaleleri ve göletleri ile yer altındaki "saklı cennet" olarak kabul edilmektedir.

Atatepe: Dünyanın en büyük Atatürk heykelini bünyesinde barındıran Atatepe, 3 vadiye hakim bir tepede kurulu bir kenttir.

Sera Gölü: Doğal bir şekilde oluşan bir heyelan gölü olan Sera Gölü, Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yer almaktadır. Muhteşem manzarası ve temiz havasıyla ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biridir.

Fırtına Deresi: Kaçkarların eteklerinden doğup Karadeniz’e dökülen Fırtına Deresi aynı zamanda vadiye de ismini vermiştir.

Amasra: Dünyanın gözü olarak bilinen Amasra, batı karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden biri. Her mevsim gezilebilecek bir coğrafyaya sahip olan Amasra karadenizin sunduğu yeşil manzasıyla her zaman ziyaret edilebilecek bir sahil kasabası.

Safranbolu: Bozulmamış tarihi dokusu ile sizi zamanda yolculuğa çıkaracak yerlerden biri.  Klasik Osmanlı mimarisini yansıtan tarihi konaklarla dolu Safranbolu, ahşap evleri, çevresel dokusu, tabiat alanları, kanyonları ve lezzetli yöresel yemekleriyle ülkemizdeki en önemli gezi rotalarının başında yer alıyor.

Sinop: Karadeniz’in incisi Sinop, sahip olduğu doğal güzellikleriyle ve sahip olduğu bir çok tarihi eser ile keşfedilmeye değer gezi duraklarından biri.

Ordu: Samsun ile Giresun arasında yer alan Ordu, doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi zenginlikleri ile ön plana çıkmaktadır. Ünye, Fatsa gibi yerlerde tertemiz sahillerin tadına varabilir, Çambaşı Kayak Merkezinde kış sporlarının keyfini çıkarabilir, bir çok doğa güzelliğininin içerisinde trekking yapabilirsiniz.

Giresun: Tarihçesi bakımından oldukça zengin bir kültüre sahip olan Giresun, yeşil ve mavinin kucaklaştığı bir iklimde bulunmaktadır. Şehrin simgesi haline gelen görkemli Giresun Kalesi, muhteşem bir güzelliğe sahip Kümbet Yaylası, yaklaşık 20 metre yükseklikten akan Kuzalan Şelalesi Giresun’da görülmesi gereken yerlerden sadece bazıları.

Trabzon: Yemyeşil doğası, tarihi zenginlikleri ve muhteşem lezzetlere sahip mutfağı ile önemli kentlerden biri olan Trabzon, kendine özgü gelenekleri ve her mevsim birbirinden güzel manzarasıyla dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ağırlamaktadır.

Rize: Doğu karadenizin muhteşem yaylalarına sahip Rize ayrıca tarihi ve kültürel dokusu ile de karadenizin en önemli kentlerinden biridir. Kuş sesi ile tulum sesinin birleştiği o huzur dolu atmosferi ile gezginler için vazgeçilmez duraklarından biri olmayı her zaman sürdürecek.

Çifte Köprüler: Artvin'in Arhavi ilçesinde birbirini tamamlayan ve tam daire özelliği taşıyan tarihi 'Çifte Köprüler' yurt içi ve dışından bir çok ziyaretçiyi çekmektedir.

Amasya:  Hititlerden başlayarak birçok uygarlığın elinden geçen Amasya, kültürel çeşitlilik bakımından zengin kentlerden biri.

Borçka: Henüz el değmemiş doğasıyla kendisini ziyaret edenleri hayran bırakan Borçka, yılın her mevsimi birbirinden farklı ve güzel manzaraları gözler önüne sermektedir.

Zonguldak: Ereğli ilçesinde bulunan ünlü Cehennemağzı Mağaraları’nın mitolojik öyküsünü yakından dinlemek isteyen tatilcilere ve Güç Tanrısı olarak bilinen Herkül’ün hikayesinin devamını merak eden ziyaretçilere hitap eden tarihi belde, ziyaret edilmeyi bekliyor.

Karabük: Yeşil bitki örtüsü ile bol oksijene sahip Yenice ormanları Karabük’te yer aldığı gibi, konaklarla dolu Safranbolu’da bünyesinde yer almaktadır.

Samsun: Atatürk’ün şehri olarak bilinen Samsun, kartpostal resimlerini andıran manzaraları il ziyaretçilerini bekliyor.

Küre Dağları: Batı Karadeniz'de yer alan Küre Dağları ile hem oksijene doyacak hem de sahip olduğu doğal güzellikleri ile manzaranın keyfini çıkaracağınız ender yerlerden biri. 

Karadeniz Yaylaları Hangileridir?

Karadeniz yayları hangileridir sorusuna şöyle cevap verelim:

Anzer Yaylası: Anzer ballarının üretildiği yer olan Anzer Yaylası zengin faunasıyla son yıllarda turistlerin ilgi odağı olduğu yerlerden birisidir.

Hazindak Yaylası: Rize – Çamlıhemşin’de yer alan Hazindak Yaylası, el değmemiş olması sebebiyle çok güzel manzaralara tanık olabileceğiniz bir yayladır.

Sis Dağı Yaylası: Trabzon ile Giresun arasında yer alan, el değmemiş doğası ve endemik bitkileriyle yaylacılar, doğa ve fotoğraf tutkunlarının uğrak noktasıdır.

Kiraz Yaylası: İçinden buz gibi suyun aktığı, huzurun ve sessizliğin tadını doyasıya çıkarmanın yanında çim kayağı gibi sıradışı aktivitelere de katılabilmek mümkün.

Lustra Yaylası: Ormanın hemen bitim sınırında yer almasının yanı sıra bölgenin yoğun sis hareketlerine maruz kalması sebebiyle, ortaya seyrine doyumsuz bir manzara bırakan bir yayladır.

Garester Yaylası: Bol dönemeçli, dimdik bir tırmanışın ardından uzun bir düzlükte uzanan Karester, rüzgar sesinden başka hiçbir gürültünün olmadığı, kendinizi sanki zamanın  durduğunu hissedeceğiniz gerçekliğine inanmakta zorlanacağınız bir yayladır.

Huser Yaylası: Yemyeşil bitki örtüsü ile muhteşem bir manzaraya sahip olan Huser Yaylası, özelikle sosyal medya sayesinde son dönemlerde çok popüler bir destinasyon olmuştur.

Karagöl Yaylası: Sakarya'nın Taraklı ilçesinde doğal güzelliğiyle dikkati çeken Karagöl Yaylası; havası ve ambiyansı ile insan ruhunu dinlendiren bir yer olmakla beraber İstanbul’a yakınlığı ile ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

Kümbet Yaylası: Giresun’un geniş çam ormanları ve çayırlarıyla kaplı Kümbet Yaylası; bol oksijenli temiz havasıyla doğaseverlerin yeni gözde noktalarından biri haline geldi.

Pokut Yaylası: Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine yer alan ve yaklaşık 2050 metre yükseklikte bulunan Pokut Yaylası, hiçbir şey yapmadan saatlerce manzaranın keyfini çıkarmak isteyeceğiniz türde bir yer. Metrelerce yükseklikte olup, bulut denizini seyretmek hayatınızda unutulmaz anlardan biri olacaktır.

Elevit Yaylası: Bol oksijenli, gür ağaçlarla kaplı ormanları ile karadenizin doğal güzelliğini gözler önüne seren Elevit Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır.

Ayder Yaylası: Kaplıca ve eşsiz doğal güzellikleriyle son yıllarda en çok turist çeken yaylardan biri olan Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alıyor.

Kafkasör Yaylası: Artvin il merkezine 8 km mesafede bulunan Kafkasör Yaylası, muhteşem yeşilliği ve harika doğal güzellikleri ile gezginleri ağırlamaktadır.

Gito Yaylası: Rize yaylalarının muhteşem doğal güzelliğini ve huzurunu en iyi şekilde yansıtan Gito Yaylası, bol oksijen ve yeşile doymak isteyenler için muhteşem bir durak. 

Karadeniz'e Ne Zaman Gidilir?

Karadeniz’e ne zaman gidilir sorusuna yılın her ayında gidilir dersek yanlış olmaz. Her mevsimde misafirlerine muhteşem manzaralar sunan Karadeniz’de, yazlar yağmurlu, kışlar ise sert ve oldukça sisli geçmektedir. Yazın  karadenizin o yeşil ve mavi ile buluşan yaylarını ziyaret etmek isteyen gezginler, yanlarında mutlaka hırka gibi bazı kıyafetlerini götürmelerini tavsiye ederiz. Yüksekliğin arttığı bu gibi yerlerde sıcaklığın da düştüğünü  hatırlatmakta fayda var. 

Karadeniz Yemeklerinde Öne Çıkanlar

Karadeniz yemeklerinde öne çıkanlar nedir dersek hemen hemen herkesin aklına öncelikle tereyağı ve peynirin dansına karadenizin ünlü mısır ununun lezzet kattığı muhlama, mayalı hamurun köy peyniri ile birleşmesinden oluşan mükemmel bir lezzet olan Trabzon pidesi, pilavların en zahmetlisi ama bir o kadar da lezzetlisi hamsili pilav, incecik açılmış hamur arasında enfes bir muhallebi üzerine ılık bir şerbetin gezdirildiği laz böreği, irmiğe ek olarak vanilya ve bol tereyağının eşlik ettiği lezzet şöleni Laz Helvası gibi yemekler Karadeniz turunda mutlaka tadılması gereken yiyeceklerin en başında gelmektedir. Bu lezzetlerin dışında kuymak, pazılı kaygana, kukuca, tomara kızartması, pepeçura, hamsiköy sütlacı, siron, sarambula, kaygana, hoşkıran otu kavurması, Akçaabat Köftesi, höşmerim, karalahana sarması ve karalaha çorbası gibi lezzetler de Karadeniz’e kadar gitmişken tadılması gereken yemeklerden..

 Karadeniz'de Ulaşım

Karadeniz’de ulaşım için kullanılabilecek araçların başında otobüs ve uçak gelmektedir. Karadeniz turları için en çok tercih edilen bu ulaşım araçları misafirlerin tercihine göre değişmektedir. Eğer kısa süreli ve daha konforlu bir seyahat isteniyorsa o halde uçaklı karadeniz turlarını tercih etmek daha doğru olacaktır. Karadenizi daha yavaş ve sindire sindire gezmek isteyenler ve otobüsün camından doğayı seyretmeye doyamayanlar için otobüslü karadeniz turları doğru bir seçim olacaktır. Bunların dışında kendine göre daha farklı bir rota çizen gezginler ise arabayla karadeniz turu yapabilirler. İlk defa karadenizi gezecek olan misafirler için tavsiyemiz turla bu cennet köşelerini görmeleridir. Böylece hem zamandan tasarruf etmiş olacaklar hem de daha ekonomik bir şekilde turlarını tamamlayacaklardır. Karadeniz turu gezilecek yerler bakımından birbirinden güzel yerler olduğundan dolayı ufak bir yanlış zaman ve bütçe bakımından bir çok yükü de beraberinde getirecektir.

 Karadeniz'de Yapılacak Aktiviteler

Karadeniz’de yapılacak aktivitelerin başında başka hiçbir yerde olmayan yemyeşil doğanın içerisinde bol oksijene maruz kalarak yürüyüşlere katılabilirsiniz. Bunun dışında yazın gitmeniz durumunda bir çok tertemiz plajlarında yüzme imkanı bulabilir, fırtına deresi gibi debisi yüksek sularda rafting yaparak bir çok deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunların dışında Karadenizin eşsiz lezzetlerinin yapımını görebilir ve tadabilirsiniz. Karadeniz’in ünlü yaylalarında gün batımı izleyip bulutların  rüzgarla ahengine tanık olabilirsiniz. Sümela Manastırı, Safranbolu, Zil Kalesi gibi tarihi yerleri gezerek hem tarihi yaşayabilir hem de bi çok bilgi edinebilirsiniz. 

Karadeniz'in Doğal Güzellikleri

Karadeniz’in doğal güzellikleri saymakla, görmekle bitmeyecek kadar çok. Yeşil ve mavinin bir bütün olduğu, mevsiminde beyazın o güzelliğinin eşlik ettiği Karadeniz doğaseverlerin en çok tercih ettiği destinasyon olarak öne çıkmaktadır. Karagöl’den Kaçkar Dağları Mili Parkına, Uzungöl’den Ayder Yaylasına kadar her yeri doğal güzelliklerle dolu Karadeniz ziyaretçilerini bekliyor. 

Karadeniz Milli Parkları

Kaçkar Dağları Milli Parkı: Karadenizin doğusunda yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı, eşsiz tabiatı ile bir doğa harikasıdır. Rize, Erzurum ve Artvin şehirleri boyunca uzanan 51 bin 550 hektarlık oldukça geniş bir alana sahip olan Kaçkar Dağları yeşilin en göze çarpan tonlarını saklayan görkemli ormanları, hırçın dereleri ve sarp vadilerle çevrelenen bir milli parktır.

 Ilgaz Dağı Milli Parkı: Karadeniz bölgesinden İç Anadolu Bölgesine doğru uzanan; yeşilin onlarca tonunu görebileceğiniz park, kıyı ve iç bölgeler arasında geçiş alanı olması nedeniyle oldukça zengin bir bitki örtüsüne ve canlı varlığına sahip milli parklarından biri. 

Karagöl-Sahara Milli Parkı: Artvin ili sınırları içerisinde yer alan Karagöl – Sahara Milli Parkı ormanları, çayırları ve gölü ile ünlü olup, ladin göknar ormanları, jeolojik yapısı ve faunası ile de dikkat çekmektedir. 

Ulugöl Tabiat Parkı: Ordu’nun Gölköy ilçesine 17 km mesafede bulunan bir krater gölü olan Ulugöl Tabiat Milli Parkı özellikle güz mevsiminde yaprakların sararmasıyla oluşan renk armonisi görenleri büyülemektedir. Doğal güzelliğinin yanı sıra ziyaretçilerin piknik, doğa yürüyüşü, bisiklet turu, fotoğraf çekimi, bitki ve yaban hayatı gözlemleme gibi faaliyetleri yapmasına elverişli bir milli parktır. 

Altındere Vadisi Milli Parkı: Trabzon il sınırları içerisinde yer alan Altındere Vadisi Milli Parkı eşsiz jeomorfolojik oluşumları dikkat çekmenin yanı sıra irili ufaklı mabet yerleşimlerini de içinde bulundurmasıyla ve alanı tarihi-kültürel turizm açısından önemli bir Milli Parktır. 

Karadeniz Müzeleri

Karadeniz müzeleri barındırdığı eserlerle son dönemlerde geçmişi gelecek kuşaklarla tanıştırmaktadır.

Bandırma Vapuru Müzesi: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve heyetini İstanbul’dan Samsun’a getiren Bandırma Vapuru, aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek Bandırma Vapuru Müzesi adıyla ziyaretçilerini bekliyor. Müzenin tefriş salonunda beş bal mumu heykeli, 1878'li yıllara ait gemici saati, antika telefon, harita, ölçüm malzemeleri, yangın tüpü, antika masa ve sandalyeler bulunuyor.

Trabzon Ayasofya Müzesi: Bizans İmparatorluğu'nun son dönemde inşa ettiği Ayasofya Kilisesi, devrin en önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan Ayasofya Kilisesi'nin iç duvarlarında önemli dini figürler göze çarpmaktadır.

Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi: Artvin'in Dikyamaç köyü çevresinde bulunan köylerin geçmişine ışık tutan eserlerin sergilendiği müzede geleneksel el sanatları örnekleri ile yöre halkının günlük yaşamında kullandığı geleneksel araç ve gereçleri de görmek mümkün.

Gümüşhane İkizevler Kent Müzesi: Gümüşhane'nin tarihi konaklarından birinde yer alan İkizevler Kent Müzesi bir taraftan etnografik eserler sergilenirken, diğer taraftan vitrinlerde Osmanlı dönemine ait eserler yer alıyor.

Rize Müzesi: Sarı Ev olarak da bilinen Rize Müzesi; yöresel mimari örneklerinden biri olan müze binasının yapımında geleneksel yapı malzemeleri ve teknikleri kullanılmıştır. Etnoğrafik eserler ile vitrin teşhirleri, günümüzde müzeyi oluşturmaktadır.

Giresun Müzesi (Gogora Müzesi): 18. yüzyılın ortalarında, Ortodoks kilisesi olarak yapılmış olan bina, 1923 yılına kadar kilise olarak kullanılmıştır. 1982 yılında restore edilen bina 1988 yılında müze olarak açılmıştır. Müze içerisinde Eski Tunç Çağı, Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait antik eserler, taş kabartmalar, eski tarihlerde kullanılan silah, giysi ve para örnekleri sergilenmektedir.

Ordu Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi: Ordu’da 1987 yılında Etnografya Müzesi olarak kullanıma açılan Ordu Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesinde arkeolojik çalışmalarda bulunan tarihi eserler ile geçen yüzyıldan günümüze ulaşan etnografik eserlerin sergilenmektedir.

 Karadeniz'de Alışveriş

Karadeniz’de alışveriş yaparken bölgeye özgü bir çok el yapımı hediyelik eşyalar dışında yine bölgeye özgü çay, fındık, bal gibi kaynağından bir çok ürünü de alabilme imkanınız olacaktır. Bıçak, oyalı yazmalar, el yapımı sepetler, çoraplar, hasır iskemleler, şimşir kaşıklar, bakır eşyalar, masa örtüleri, kemençe vb bir çok hediyelik eşya alabilirsiniz. 

Karadeniz'de Eğlence

Karadeniz’de eğlence denilince ilk akla gelen kemençe eşliğinde oynanan horon olmaktadır. Ülkemizin en renkli bölgelerinden birisi olan Karadeniz, festivalleri ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Karadeniz’de eğlenmenin dışında rafting veya zipline gibi bir çok spor aktivitesi de yapmak mümkün. Karadeniz turu rotası gereği bir çok aktiviteyi ve eğlenceyi misafirlerine yaşatmaktadır. 

Karadeniz Festivalleri

Karadeniz Festivalleri her yıl yapılan yayla şenlikleriyle, coşkulu ve kalabalık horon görüntüleriyle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Karadenizde gerçekleştirilen festivallerden bazıları şunlardır: Rize’nin İkizdere ilçesinde Ovit Yayla şenlikleri, yine Rize Ayder’de Ayder Doğa festivali, Trabzon ve Giresun illeri sınır bölgesinde yer alan Sisdağı Şenlikleri, Ordunun kültürel mirası haline gelen Mayıs Yedi Şenliği, Boğa güreşleri ile ünlü Artvin’de düzenlenen Dalahet Yayla Şenlikleri, yine Artvin’in Arhavi ilçesinde düzenlenen Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, workshopları, söyleşileri ve yemekleri ile meşhur Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali Karadeniz bölgesinde gerçekleştirilen şenlik ve festivallerinden bazılarıdır.